تحولات سوریه وارد سومین سال خود گردید و کشور اسلامی سوریه که زمانی مرکز خلافت اسلامی بود و در عصر حاضر هم یکی از مهم‌ترین کشورهای اسلامی و عربی بود که در خط مقدم مبارزه بر علیه اسرائیل حضور داشت و از لحاظ توسعه و پیشرفت و امنیت نیز یکی از کشورهای در حال توسعه و امن عربی اسلامی بود. سیاست‌های نورمال و معقولانه حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه و فرزندش بشار اسد از سوریه به عنوان کشور تأثیر گذار در خاورمیانه تبدیل کرده بود.

از آنجایی که استکبار جهانی از همان بدو تشکیل به فکر این بوده است که اسلام را تضعیف نماید و کشورهای اسلامی را مستعمره خود قرار دهند. لذا از بیداری اسلامی که در تونس و مصر و لیبی به وجود آمده بود و باعث سرنگونی حکام مستبد و مزدور و خائن به اسلام و آرمان‌های اسلامی گردید. استکبار از این حربه استفاده نمود و برای نابودی سوریه و بشار اسد نقشه کشید. که در این راستا چند کشور اسلامی هم آتش‌بیار معرکه شده و به کمک استکبار می‌خواهد سرزمین اسلامی را به نابودی بکشاند و مسلمانانی را به شهادت برسانند تا شاید نقشه ای از نقشه های شوم و شیطانی و سیاسی آنان اجرا شود شاید اسرائیل حاشیه امنی پیدا کند. شاید حزب الله نابود گردد، شاید ایران تسلیم شود و هزاران شاید دیگر که احتمال به وقوع پیوستن آن‌ها بسیار کم است. شاید بشار اسد برود ولی ملت سوریه هیچ گاه با اسرائیل دوست و برادر نمی‌شود.

تخریب بارگاه ملکوتی صحابه بزرگ رسول خدا(ص)

یکی دیگر از نقشه های شیطانی استکبار و حامیانشان در سوریه این است که به دنیا بفهماند که جنگ سوریه یک جنگ بین شیعی و سنی است و یک نزاع مذهبی است. مسلمانانی که در سوریه سال‌های سال زندگی مسالمت آمیز داشته‌اند چه طور می‌شود که به یک باره دشمن خونی همدیگر شوند. و برادر کشی در سوریه راه بیفتد این نقشه های شیطان بزرگ است که با شیطان‌های ظاهراً مسلمان دست به دست هم داده تا ملت و دولت و تمام زیر ساخت‌های سوریه را نابود کند. و ملت سوریه را که ملت آزادی خواه و مستقل هستند تبدیل کنند به یک ملت وابسته   و حقیر

در آخرین تحول در سوریه دو سه روز پیش مردان مسلح با وارد شده به بارگاه ملکوتی صحابه جلیل‌القدر حضرت حجر بن عدی به قبر آن بزرگوار توهین نموده و نبش قبر نموده و جنازه آن بزرگوار را که سالم هم مانده به نقطه نامعلومی منتقل کرده است. و این یعنی سیم آخر یعنی دیگر بالاتر از سیاهی رنگی نیست و این عمل شوم و شیطانی بلا فاصله از سویی بزرگان شیعه و سنی محکوم گردید. عده ای از وهابیت کوردل که دشمن شیعه و سنی هستند در دام استکبار گرفتار شده و آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.

اگر هوشیاری شیعیان و بزرگان اهل سنت نبود این واقعه تبدیل به نزاع شیعی و سنی می‌گردید و به کشورهای لبنان و عراق و .... گسترش پیدا می‌کرد و دشمن با کمترین هزینه های نظامی و اقتصادی به هدف خود می‌رسید و این یعنی شکست اسلام و مسلمانان این یعنی افول و انحطاط تمدن اسلامی .

گرچه حجر بن عدی به همراه یارانش مظلومانه به شهادت رسید ولی قبر و بارگاه او ملجأی کسانی بودند که به عشق و ارادت به مولای حجر بن عدی علی (ع) می‌آمدند و عرض ارادت می‌کردند. اگر حجر بن عدی بارها هم شهید شود و نبش قبر شود با زهم راه او هدف او و مرام او که دفاع از ولایت امیرالمؤمنین(ع) تا آخرین نفس است ادامه پیدا خواهد کرد. عظمت و بزرگواری حجر بن عدی باعث ایجاد وحدت و هماهنگی هرچه بیشتر مسلمانان سنی و شیعی سوریه و جهان اسلام خواهد گردید.